Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaYağmurlama SulamaYağmurlama Sulama Sistemi

Yağmurlama Sulama Sistemi

Değerli Takipçilerimiz,

Yağmurlama sulama sitemi, Türkiye ‘de salma sulamadan sonra kabul edilmiş olan 1960 ‘larda Ege Bölgesinde ilk olarak kullanılmaya başlanmış olan ve hala yoğun olarak kullanılan bir sulama sistemidir. Bir çok çiftçi yağmurlama sulamadan damla sulamaya geçse de hala günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle pancar gibi yapraktan sulanması tavsiye edilen bitkilerde yağmurlama sulama sistemi kullanılmaktadır. Yağmurlama sulama sisteminin dezavantajları yüksek çalışma basıncı (yaklaşık 3,5 bar) istemesi, rüzgardan etkilenmesi ve yüksek su tüketimidir. Tabi bu kıyaslamayı damla sulamaya göre yapıyoruz. Avantajı ise kolay ve daha az maliyetle kurulabilmesidir. Ancak dezavantajlarından dolayı işletme giderleri hayli yüksektir. Özellikle elektriğin olmadığı yerlerde pompaj genellikle dizel motorlarla veya traktörlerle yapıldığından yakıt giderleri çok artmaktadır.

Yağmurlama Sulama Sisteminde, en önemli konulardan bir tanesi yağmurlama borularının sağlamlığıdır. Günümüzde 4,6 ve 6 atü(bar) olarak üretilmekte olan yağmurlama sulama boruları, kelepçeli yağmurlama sulama boruları ve mandallı yağmurlama sulama boruları olarak ikiye ayrılsalar da çoğu mandallı yağmurlama sulama borusu olarak üretilmektedir. Kelepçeli yağmurlama sulama boruları ise daha çok eskiden üretilmekteydi. Boru sağlamlığını dolayısı ile fiyatını borunun basınç dayanımı belirlemektedir. Satın alacağımız yağmurlama sulama borusu üzerinde basınç dayanımı mutlaka yazıyor olmalı ve beş yıl garantili olmalıdır. Dikkat edeceğimiz diğer bir husus ise iki farklı markaya ait 6 atü yağmurlama sulama borusunun hangisinin daha kaliteli olduğunu anlamak içinse öncelikle yağmurlama sulama borusu dış ve iç yüzeyinin parlaklığına, rengine ve pürüzsüzlüğüne bakmamız gerekmektedir. Bunlardan sonra ise yağmurlama sulama borusunun esnekliğine ve ağırlığına bakmalıyız.

Abot, Fıskiye, Kelepçeli boru, Körtapa, Mandallı Boru, Spring, Sulama, yağmurlama sulama, Yağmurlama sulama sistemi

Yukarıdaki resimde basitçe yağmurlama sulama siteminde kullanılan parçaları görmektesiniz.

 

Yağmurlama sulama, su kısıtlamalarının giderek artmasından dolayı çok farklı springlerle (fıskiyelerle) kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni nesil springlerin genel özelliği ise düşük debilerle daha homojen yağmurlama sulama yapmalarıdır. Spring seçimi de oldukça önemlidir. Bu konu hakkında ayrıca bir yazı yayınlayacağız.

 

Aşağıda yağmurlama sulama sistemini tanıtan kısa bir video bulabilirsiniz.

 

Ziraisulama.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Benzer Makaleler

Popüler Yazılar