Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOtomatik SulamaOtomatik Sulama Nedir?

Otomatik Sulama Nedir?

Değerli takipçilerimiz, otomatik sulama diye halk arasında tabir edilen sulama sistemi peyzaj alanlarının pop-up olarak bilinen  yerden çıkmalı springlerle (fıskiyelerle) veya damla sulama sistemiyle peyzaj alanlarının sulanmasıdır. Genellikle damla sulamadan çok çim alanlarının pop-up larla sulanması şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde modern hayatın zorlukları ve bitkilerin düzenli su istemelerinden dolayı otomatik sulama çim alanlarının vazgeçilmezi olmuştur. Yaklaşık son on yıldır edindiğimiz deneyimlere göre insanlar masraf ederek otomatik sulama sistemi olmayan bir alana çim ektiklerinde, bu çimin maksimum ömrü üç yıl olabilmektedir. Çoğu ikinci yılında peyzaj alanını eski haline geri getirmektedir. Tabi bu süreçte kontrolsüz su tüketimi nedeniyle israf edilen sularımızı da unutmamalıyız.

Otomatik Sulama başlıca şu elemanlardan oluşur;

  1. Kontrol ünitesi ve kablolar
  2. Selenoid vanalar (elektrikli vana) ve vana kutuları
  3. Borular
  4. Springler

Günümüzde borular hariç hemen hemen tüm otomatik sulama ürünleri ithaldir ve çoğu amerikan malı ürünlerdir. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde otomatik sulamayı daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Bundan sonraki yazılarımızda otomatik sulama da kullanılan malzemeler üzerinde duracağız.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Benzer Makaleler

Popüler Yazılar