Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaSulama BilgileriOnline Sulama Müzesi

Online Sulama Müzesi

Değerli ziyaretçimiz bugün sizlere internet üzerinden online olarak gezebileceğiniz bir sulama müzesinden bahsetmek istiyorum.

Sulama müzesi maalesef yalnızca İngilizce olarak hizmet veriyor. Ancak salma sulamadan, pivot a veya springlerin en eski modellerinden, aliminyum yağmurlama borularına kadar sulama sistemleri ile alakalı koca bir tarihi anlatıyor.

Tabi biz bu müzeyi gezerken daha çok Türkiye ‘de ki sulama tarihi ile kıyaslama yaparak alınan patentlerin tarihlerine dikkat ettik. Sizlerde bu konuya özellikle dikkat ederek bu müzeyi gezmelisiniz.

Müzeye http://www.irrigationmuseum.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgimi çeken şeylerden biride 1872 yılına ait spring patenti müzede mevcut. Patent bilgisi ve resmini aşağıda paylaşıyorum. Buradan aslında çok fazla sonuç çıkar, suyun kıymetini o zamandan beri bilmeleri mi? Yoksa kapitalizm mi? O zamandan beri yağmurlama sulamayı bilmelerine rağmen günümüz Türkiye ‘sinde bile hala salma sulama yapılıyor olması oldukça acı verici.

This patent was issued to John Gibson, of San Francisco, California, USA on July 16, 1872. It is unknown if this sprinkler went into production.

Benzer Makaleler

Popüler Yazılar