Çarşamba, Aralık 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaSulama BilgileriBitki Su Tüketimi

Bitki Su Tüketimi

Bitkilerin yaşadığı ortamdan suyun kaybı iki şekilde olur. Birincisi topraktan buharlaşma yolu ile meydana gelen su kaybıdır. İkincisi de bitki kökleri ile alınan ve yapraklardaki stoma deliklerinden terleme yolu ile olan su kaybıdır. Topraktan olan buharlaşma ve bitkiden olan terleme ile oluşan su kaybının toplamına BİTKİ SU TÜKETİMİ denir.

Bitki su tüketimi, bitki ve topraktan meydana gelen günlük su miktarı olarak milimetre cinsinden ölçülür. Sulama sistemlerinin projelendirilmesi, tarlaya verilecek sulama suyu miktarının hesaplanması ve sulama zamanının belirlenmesi için bitki su tüketiminin mutlaka bilinmesi gerekmektedir.

Bitki su tüketimi bitki çeşidine, bitkinin fizyolojik özelliklerine, bitkinin büyüme dönemlerine, bölgelere, toprak bünyesine ve iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla her bitkinin su tüketimi farklıdır. Aynı bitkinin farklı bölge ve iklim koşullarında su tüketimleri aynı değildir. Örneğin buğday bitkisinin Orta Anadolu ‘daki su tüketimi ile Akdeniz Bölgesi ‘ndeki su tüketimi farklıdır. Kurak bölgelerdeki su tüketimi nemli bölgelere göre daha fazladır.

Yukarıdaki yazdıklarımızın yalnızca Bitki Su Tüketimi ile alakalı olduğunu, başta toprak bünyesi ve sulama çeşidi (damla sulama, yağmurlama sulama) gibi, su tüketimimize etki eden başka faktörlerde olduğunu unutmamalıyız.

Benzer Makaleler

Popüler Yazılar